Conjugate "hymyillä" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"hymyillä" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • hymyillä
Preesens
finnish
  • hymyilen
II-Partisiippi
finnish
  • hymyillyt

Indikatiivi

Preesens

minä
hymyilen
sinä
hymyilet
hän/se
hymyilee
me
hymyilemme
te
hymyilette
he
hymyilevät
passiivi
hymyillään

Preesens, negatiivinen

minä
en hymyile
sinä
et hymyile
hän/se
ei hymyile
me
emme hymyile
te
ette hymyile
he
eivät hymyile
passiivi
ei hymyillä

Imperfekti

minä
hymyilin
sinä
hymyilit
hän/se
hymyili
me
hymyilimme
te
hymyilitte
he
hymyilivät
passiivi
hymyiltiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en hymyillyt
sinä
et hymyillyt
hän/se
ei hymyillyt
me
emme hymyilleet
te
ette hymyilleet
he
eivät hymyilleet
passiivi
ei hymyilty

Perfekti

minä
olen hymyillyt
sinä
olet hymyillyt
hän/se
on hymyillyt
me
olemme hymyilleet
te
olette hymyilleet
he
ovat hymyilleet
passiivi
on hymyilty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole hymyillyt
sinä
et ole hymyillyt
hän/se
ei ole hymyillyt
me
emme ole hymyilleet
te
ette ole hymyilleet
he
eivät ole hymyilleet
passiivi
ei ole hymyilty

Pluskvamperfekti

minä
olin hymyillyt
sinä
olit hymyillyt
hän/se
oli hymyillyt
me
olimme hymyilleet
te
olitte hymyilleet
he
olivat hymyilleet
passiivi
oli hymyilty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut hymyillyt
sinä
et ollut hymyillyt
hän/se
ei ollut hymyillyt
me
emme olleet hymyilleet
te
ette olleet hymyilleet
he
eivät olleet hymyilleet
passiivi
ei ollut hymyilty

Translations (English) for "hymyillä"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.