Conjugate "istua" - Finnish conjugation


Did you mean: ei Conjugation of have (Export PDF)

finnish"istua" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • istua
Preesens
finnish
  • istun
II-Partisiippi
finnish
  • istunut

Indikatiivi

Preesens

minä
istun
sinä
istut
hän/se
istuu
me
istumme
te
istutte
he
istuvat
passiivi
istutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en istu
sinä
et istu
hän/se
ei istu
me
emme istu
te
ette istu
he
eivät istu
passiivi
ei istuta

Imperfekti

minä
istuin
sinä
istuit
hän/se
istui
me
istuimme
te
istuitte
he
istuivat
passiivi
istuttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en istunut
sinä
et istunut
hän/se
ei istunut
me
emme istuneet
te
ette istuneet
he
eivät istuneet
passiivi
ei istuttu

Perfekti

minä
olen istunut
sinä
olet istunut
hän/se
on istunut
me
olemme istuneet
te
olette istuneet
he
ovat istuneet
passiivi
on istuttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole istunut
sinä
et ole istunut
hän/se
ei ole istunut
me
emme ole istuneet
te
ette ole istuneet
he
eivät ole istuneet
passiivi
ei ole istuttu

Pluskvamperfekti

minä
olin istunut
sinä
olit istunut
hän/se
oli istunut
me
olimme istuneet
te
olitte istuneet
he
olivat istuneet
passiivi
oli istuttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut istunut
sinä
et ollut istunut
hän/se
ei ollut istunut
me
emme olleet istuneet
te
ette olleet istuneet
he
eivät olleet istuneet
passiivi
ei ollut istuttu

Translations (English) for "istua"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.