Conjugate "kävellä" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"kävellä" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • kävellä
Preesens
finnish
  • kävelen
II-Partisiippi
finnish
  • kävellyt

Indikatiivi

Preesens

minä
kävelen
sinä
kävelet
hän/se
kävelee
me
kävelemme
te
kävelette
he
kävelevät
passiivi
kävellään

Preesens, negatiivinen

minä
en kävele
sinä
et kävele
hän/se
ei kävele
me
emme kävele
te
ette kävele
he
eivät kävele
passiivi
ei kävellä

Imperfekti

minä
kävelin
sinä
kävelit
hän/se
käveli
me
kävelimme
te
kävelitte
he
kävelivät
passiivi
käveltiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en kävellyt
sinä
et kävellyt
hän/se
ei kävellyt
me
emme kävelleet
te
ette kävelleet
he
eivät kävelleet
passiivi
ei kävelty

Perfekti

minä
olen kävellyt
sinä
olet kävellyt
hän/se
on kävellyt
me
olemme kävelleet
te
olette kävelleet
he
ovat kävelleet
passiivi
on kävelty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole kävellyt
sinä
et ole kävellyt
hän/se
ei ole kävellyt
me
emme ole kävelleet
te
ette ole kävelleet
he
eivät ole kävelleet
passiivi
ei ole kävelty

Pluskvamperfekti

minä
olin kävellyt
sinä
olit kävellyt
hän/se
oli kävellyt
me
olimme kävelleet
te
olitte kävelleet
he
olivat kävelleet
passiivi
oli kävelty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut kävellyt
sinä
et ollut kävellyt
hän/se
ei ollut kävellyt
me
emme olleet kävelleet
te
ette olleet kävelleet
he
eivät olleet kävelleet
passiivi
ei ollut kävelty

Translations (English) for "kävellä"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.