Conjugate "mennä" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"mennä" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • mennä
Preesens
finnish
  • menen
II-Partisiippi
finnish
  • mennyt

Indikatiivi

Preesens

minä
menen
sinä
menet
hän/se
menee
me
menemme
te
menette
he
menevät
passiivi
mennään

Preesens, negatiivinen

minä
en mene
sinä
et mene
hän/se
ei mene
me
emme mene
te
ette mene
he
eivät mene
passiivi
ei mennä

Imperfekti

minä
menin
sinä
menit
hän/se
meni
me
menimme
te
menitte
he
menivät
passiivi
mentiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en mennyt
sinä
et mennyt
hän/se
ei mennyt
me
emme menneet
te
ette menneet
he
eivät menneet
passiivi
ei menty

Perfekti

minä
olen mennyt
sinä
olet mennyt
hän/se
on mennyt
me
olemme menneet
te
olette menneet
he
ovat menneet
passiivi
on menty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole mennyt
sinä
et ole mennyt
hän/se
ei ole mennyt
me
emme ole menneet
te
ette ole menneet
he
eivät ole menneet
passiivi
ei ole menty

Pluskvamperfekti

minä
olin mennyt
sinä
olit mennyt
hän/se
oli mennyt
me
olimme menneet
te
olitte menneet
he
olivat menneet
passiivi
oli menty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut mennyt
sinä
et ollut mennyt
hän/se
ei ollut mennyt
me
emme olleet menneet
te
ette olleet menneet
he
eivät olleet menneet
passiivi
ei ollut menty

Translations (English) for "mennä"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.