Conjugate "adaptoida" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"adaptoida" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • adaptoida
Preesens
finnish
  • adaptoin
II-Partisiippi
finnish
  • adaptoinut

Indikatiivi

Preesens

minä
adaptoin
sinä
adaptoit
hän/se
adaptoi
me
adaptoimme
te
adaptoitte
he
adaptoivat
passiivi
adaptoidaan

Preesens, negatiivinen

minä
en adaptoi
sinä
et adaptoi
hän/se
ei adaptoi
me
emme adaptoi
te
ette adaptoi
he
eivät adaptoi
passiivi
ei adaptoida

Imperfekti

minä
adaptoin
sinä
adaptoit
hän/se
adaptoi
me
adaptoimme
te
adaptoitte
he
adaptoivat
passiivi
adaptoitiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en adaptoinut
sinä
et adaptoinut
hän/se
ei adaptoinut
me
emme adaptoineet
te
ette adaptoineet
he
eivät adaptoineet
passiivi
ei adaptoitu

Perfekti

minä
olen adaptoinut
sinä
olet adaptoinut
hän/se
on adaptoinut
me
olemme adaptoineet
te
olette adaptoineet
he
ovat adaptoineet
passiivi
on adaptoitu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole adaptoinut
sinä
et ole adaptoinut
hän/se
ei ole adaptoinut
me
emme ole adaptoineet
te
ette ole adaptoineet
he
eivät ole adaptoineet
passiivi
ei ole adaptoitu

Pluskvamperfekti

minä
olin adaptoinut
sinä
olit adaptoinut
hän/se
oli adaptoinut
me
olimme adaptoineet
te
olitte adaptoineet
he
olivat adaptoineet
passiivi
oli adaptoitu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut adaptoinut
sinä
et ollut adaptoinut
hän/se
ei ollut adaptoinut
me
emme olleet adaptoineet
te
ette olleet adaptoineet
he
eivät olleet adaptoineet
passiivi
ei ollut adaptoitu

Translations (English) for "adaptoida"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.