Conjugate "antaa" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"antaa" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • antaa
Preesens
finnish
  • annan
II-Partisiippi
finnish
  • antanut

Indikatiivi

Preesens

minä
annan
sinä
annat
hän/se
antaa
me
annamme
te
annatte
Te
he
antavat
passiivi
annetaan

Preesens, negatiivinen

minä
en anna
sinä
et anna
hän/se
ei anna
me
emme anna
te
ette anna
Te
he
eivät anna
passiivi
ei anneta

Imperfekti

minä
annoin
sinä
annoit
hän/se
antoi
me
annoimme
te
annoitte
Te
he
antoivat
passiivi
annettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en antanut
sinä
et antanut
hän/se
ei antanut
me
emme antaneet
te
ette antaneet
Te
ette antanut
he
eivät antaneet
passiivi
ei annettu

Perfekti

minä
olen antanut
sinä
olet antanut
hän/se
on antanut
me
olemme antaneet
te
olette antaneet
Te
olette antanut
he
ovat antaneet
passiivi
on annettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole antanut
sinä
et ole antanut
hän/se
ei ole antanut
me
emme ole antaneet
te
ette ole antaneet
Te
ette ole antanut
he
eivät ole antaneet
passiivi
ei ole annettu

Pluskvamperfekti

minä
olin antanut
sinä
olit antanut
hän/se
oli antanut
me
olimme antaneet
te
olitte antaneet
Te
olitte antanut
he
olivat antaneet
passiivi
oli annettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut antanut
sinä
et ollut antanut
hän/se
ei ollut antanut
me
emme olleet antaneet
te
ette olleet antaneet
Te
ette ollut antanut
he
eivät olleet antaneet
passiivi
ei ollut annettu

Find out the most frequently used verbs in Finnish.