Conjugate "editoida" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"editoida" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • editoida
Preesens
finnish
  • editoin
II-Partisiippi
finnish
  • editoinut

Indikatiivi

Preesens

minä
editoin
sinä
editoit
hän/se
editoi
me
editoimme
te
editoitte
he
editoivat
passiivi
editoidaan

Preesens, negatiivinen

minä
en editoi
sinä
et editoi
hän/se
ei editoi
me
emme editoi
te
ette editoi
he
eivät editoi
passiivi
ei editoida

Imperfekti

minä
editoin
sinä
editoit
hän/se
editoi
me
editoimme
te
editoitte
he
editoivat
passiivi
editoitiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en editoinut
sinä
et editoinut
hän/se
ei editoinut
me
emme editoineet
te
ette editoineet
he
eivät editoineet
passiivi
ei editoitu

Perfekti

minä
olen editoinut
sinä
olet editoinut
hän/se
on editoinut
me
olemme editoineet
te
olette editoineet
he
ovat editoineet
passiivi
on editoitu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole editoinut
sinä
et ole editoinut
hän/se
ei ole editoinut
me
emme ole editoineet
te
ette ole editoineet
he
eivät ole editoineet
passiivi
ei ole editoitu

Pluskvamperfekti

minä
olin editoinut
sinä
olit editoinut
hän/se
oli editoinut
me
olimme editoineet
te
olitte editoineet
he
olivat editoineet
passiivi
oli editoitu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut editoinut
sinä
et ollut editoinut
hän/se
ei ollut editoinut
me
emme olleet editoineet
te
ette olleet editoineet
he
eivät olleet editoineet
passiivi
ei ollut editoitu

Translations (English) for "editoida"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.