Conjugate "esiintyä" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"esiintyä" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • esiintyä
Preesens
finnish
  • esiinnyn
II-Partisiippi
finnish
  • esiintynyt

Indikatiivi

Preesens

minä
esiinnyn
sinä
esiinnyt
hän/se
esiintyy
me
esiinnymme
te
esiinnytte
he
esiintyvät
passiivi
esiinnytään

Preesens, negatiivinen

minä
en esiinny
sinä
et esiinny
hän/se
ei esiinny
me
emme esiinny
te
ette esiinny
he
eivät esiinny
passiivi
ei esiinnytä

Imperfekti

minä
esiinnyin
sinä
esiinnyit
hän/se
esiintyi
me
esiinnyimme
te
esiinnyitte
he
esiintyivät
passiivi
esiinnyttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en esiintynyt
sinä
et esiintynyt
hän/se
ei esiintynyt
me
emme esiintyneet
te
ette esiintyneet
he
eivät esiintyneet
passiivi
ei esiinnytty

Perfekti

minä
olen esiintynyt
sinä
olet esiintynyt
hän/se
on esiintynyt
me
olemme esiintyneet
te
olette esiintyneet
he
ovat esiintyneet
passiivi
on esiinnytty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole esiintynyt
sinä
et ole esiintynyt
hän/se
ei ole esiintynyt
me
emme ole esiintyneet
te
ette ole esiintyneet
he
eivät ole esiintyneet
passiivi
ei ole esiinnytty

Pluskvamperfekti

minä
olin esiintynyt
sinä
olit esiintynyt
hän/se
oli esiintynyt
me
olimme esiintyneet
te
olitte esiintyneet
he
olivat esiintyneet
passiivi
oli esiinnytty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut esiintynyt
sinä
et ollut esiintynyt
hän/se
ei ollut esiintynyt
me
emme olleet esiintyneet
te
ette olleet esiintyneet
he
eivät olleet esiintyneet
passiivi
ei ollut esiinnytty

Translations (English) for "esiintyä"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.