Conjugate "estää" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"estää" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • estää
Preesens
finnish
  • estän
II-Partisiippi
finnish
  • estänyt

Indikatiivi

Preesens

minä
estän
sinä
estät
hän/se
estää
me
estämme
te
estätte
he
estävät
passiivi
estetään

Preesens, negatiivinen

minä
en estä
sinä
et estä
hän/se
ei estä
me
emme estä
te
ette estä
he
eivät estä
passiivi
ei estetä

Imperfekti

minä
estin
sinä
estit
hän/se
esti
me
estimme
te
estitte
he
estivät
passiivi
estettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en estänyt
sinä
et estänyt
hän/se
ei estänyt
me
emme estäneet
te
ette estäneet
he
eivät estäneet
passiivi
ei estetty

Perfekti

minä
olen estänyt
sinä
olet estänyt
hän/se
on estänyt
me
olemme estäneet
te
olette estäneet
he
ovat estäneet
passiivi
on estetty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole estänyt
sinä
et ole estänyt
hän/se
ei ole estänyt
me
emme ole estäneet
te
ette ole estäneet
he
eivät ole estäneet
passiivi
ei ole estetty

Pluskvamperfekti

minä
olin estänyt
sinä
olit estänyt
hän/se
oli estänyt
me
olimme estäneet
te
olitte estäneet
he
olivat estäneet
passiivi
oli estetty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut estänyt
sinä
et ollut estänyt
hän/se
ei ollut estänyt
me
emme olleet estäneet
te
ette olleet estäneet
he
eivät olleet estäneet
passiivi
ei ollut estetty

Find out the most frequently used verbs in Finnish.