Conjugate "häiriintyä" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"häiriintyä" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • häiriintyä
Preesens
finnish
  • häiriinnyn
II-Partisiippi
finnish
  • häiriintynyt

Indikatiivi

Preesens

minä
häiriinnyn
sinä
häiriinnyt
hän/se
häiriintyy
me
häiriinnymme
te
häiriinnytte
he
häiriintyvät
passiivi
häiriinnytään

Preesens, negatiivinen

minä
en häiriinny
sinä
et häiriinny
hän/se
ei häiriinny
me
emme häiriinny
te
ette häiriinny
he
eivät häiriinny
passiivi
ei häiriinnytä

Imperfekti

minä
häiriinnyin
sinä
häiriinnyit
hän/se
häiriintyi
me
häiriinnyimme
te
häiriinnyitte
he
häiriintyivät
passiivi
häiriinnyttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en häiriintynyt
sinä
et häiriintynyt
hän/se
ei häiriintynyt
me
emme häiriintyneet
te
ette häiriintyneet
he
eivät häiriintyneet
passiivi
ei häiriinnytty

Perfekti

minä
olen häiriintynyt
sinä
olet häiriintynyt
hän/se
on häiriintynyt
me
olemme häiriintyneet
te
olette häiriintyneet
he
ovat häiriintyneet
passiivi
on häiriinnytty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole häiriintynyt
sinä
et ole häiriintynyt
hän/se
ei ole häiriintynyt
me
emme ole häiriintyneet
te
ette ole häiriintyneet
he
eivät ole häiriintyneet
passiivi
ei ole häiriinnytty

Pluskvamperfekti

minä
olin häiriintynyt
sinä
olit häiriintynyt
hän/se
oli häiriintynyt
me
olimme häiriintyneet
te
olitte häiriintyneet
he
olivat häiriintyneet
passiivi
oli häiriinnytty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut häiriintynyt
sinä
et ollut häiriintynyt
hän/se
ei ollut häiriintynyt
me
emme olleet häiriintyneet
te
ette olleet häiriintyneet
he
eivät olleet häiriintyneet
passiivi
ei ollut häiriinnytty

Translations (English) for "häiriintyä"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.