Conjugate "harkita" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"harkita" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • harkita
Preesens
finnish
  • harkitsen
II-Partisiippi
finnish
  • harkinnut

Indikatiivi

Preesens

minä
harkitsen
sinä
harkitset
hän/se
harkitsee
me
harkitsemme
te
harkitsette
he
harkitsevat
passiivi
harkitaan

Preesens, negatiivinen

minä
en harkitse
sinä
et harkitse
hän/se
ei harkitse
me
emme harkitse
te
ette harkitse
he
eivät harkitse
passiivi
ei harkita

Imperfekti

minä
harkitsin
sinä
harkitsit
hän/se
harkitsi
me
harkitsimme
te
harkitsitte
he
harkitsivat
passiivi
harkittiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en harkinnut
sinä
et harkinnut
hän/se
ei harkinnut
me
emme harkinneet
te
ette harkinneet
he
eivät harkinneet
passiivi
ei harkittu

Perfekti

minä
olen harkinnut
sinä
olet harkinnut
hän/se
on harkinnut
me
olemme harkinneet
te
olette harkinneet
he
ovat harkinneet
passiivi
on harkittu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole harkinnut
sinä
et ole harkinnut
hän/se
ei ole harkinnut
me
emme ole harkinneet
te
ette ole harkinneet
he
eivät ole harkinneet
passiivi
ei ole harkittu

Pluskvamperfekti

minä
olin harkinnut
sinä
olit harkinnut
hän/se
oli harkinnut
me
olimme harkinneet
te
olitte harkinneet
he
olivat harkinneet
passiivi
oli harkittu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut harkinnut
sinä
et ollut harkinnut
hän/se
ei ollut harkinnut
me
emme olleet harkinneet
te
ette olleet harkinneet
he
eivät olleet harkinneet
passiivi
ei ollut harkittu

Translations (English) for "harkita"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.