Conjugate "iestää" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"iestää" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • iestää
Preesens
finnish
  • iestän
II-Partisiippi
finnish
  • iestänyt

Indikatiivi

Preesens

minä
iestän
sinä
iestät
hän/se
iestää
me
iestämme
te
iestätte
he
iestävät
passiivi
iestetään

Preesens, negatiivinen

minä
en iestä
sinä
et iestä
hän/se
ei iestä
me
emme iestä
te
ette iestä
he
eivät iestä
passiivi
ei iestetä

Imperfekti

minä
iestin
sinä
iestit
hän/se
iesti
me
iestimme
te
iestitte
he
iestivät
passiivi
iestettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en iestänyt
sinä
et iestänyt
hän/se
ei iestänyt
me
emme iestäneet
te
ette iestäneet
he
eivät iestäneet
passiivi
ei iestetty

Perfekti

minä
olen iestänyt
sinä
olet iestänyt
hän/se
on iestänyt
me
olemme iestäneet
te
olette iestäneet
he
ovat iestäneet
passiivi
on iestetty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole iestänyt
sinä
et ole iestänyt
hän/se
ei ole iestänyt
me
emme ole iestäneet
te
ette ole iestäneet
he
eivät ole iestäneet
passiivi
ei ole iestetty

Pluskvamperfekti

minä
olin iestänyt
sinä
olit iestänyt
hän/se
oli iestänyt
me
olimme iestäneet
te
olitte iestäneet
he
olivat iestäneet
passiivi
oli iestetty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut iestänyt
sinä
et ollut iestänyt
hän/se
ei ollut iestänyt
me
emme olleet iestäneet
te
ette olleet iestäneet
he
eivät olleet iestäneet
passiivi
ei ollut iestetty

Translations (English) for "iestää"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.