Conjugate "jakaa" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"jakaa" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • jakaa
Preesens
finnish
  • jaan
II-Partisiippi
finnish
  • jakanut

Indikatiivi

Preesens

minä
jaan
sinä
jaat
hän/se
jakaa
me
jaamme
te
jaatte
Te
he
jakavat
passiivi
jaetaan

Preesens, negatiivinen

minä
en jaa
sinä
et jaa
hän/se
ei jaa
me
emme jaa
te
ette jaa
Te
he
eivät jaa
passiivi
ei jaeta

Imperfekti

minä
jaoin
sinä
jaoit
hän/se
jakoi
me
jaoimme
te
jaoitte
Te
he
jakoivat
passiivi
jaettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en jakanut
sinä
et jakanut
hän/se
ei jakanut
me
emme jakaneet
te
ette jakaneet
Te
ette jakanut
he
eivät jakaneet
passiivi
ei jaettu

Perfekti

minä
olen jakanut
sinä
olet jakanut
hän/se
on jakanut
me
olemme jakaneet
te
olette jakaneet
Te
olette jakanut
he
ovat jakaneet
passiivi
on jaettu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole jakanut
sinä
et ole jakanut
hän/se
ei ole jakanut
me
emme ole jakaneet
te
ette ole jakaneet
Te
ette ole jakanut
he
eivät ole jakaneet
passiivi
ei ole jaettu

Pluskvamperfekti

minä
olin jakanut
sinä
olit jakanut
hän/se
oli jakanut
me
olimme jakaneet
te
olitte jakaneet
Te
olitte jakanut
he
olivat jakaneet
passiivi
oli jaettu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut jakanut
sinä
et ollut jakanut
hän/se
ei ollut jakanut
me
emme olleet jakaneet
te
ette olleet jakaneet
Te
ette ollut jakanut
he
eivät olleet jakaneet
passiivi
ei ollut jaettu

Find out the most frequently used verbs in Finnish.