Conjugate "käyttää" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"käyttää" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • käyttää
Preesens
finnish
  • käytän
II-Partisiippi
finnish
  • käyttänyt

Indikatiivi

Preesens

minä
käytän
sinä
käytät
hän/se
käyttää
me
käytämme
te
käytätte
he
käyttävät
passiivi
käytetään

Preesens, negatiivinen

minä
en käytä
sinä
et käytä
hän/se
ei käytä
me
emme käytä
te
ette käytä
he
eivät käytä
passiivi
ei käytetä

Imperfekti

minä
käytin
sinä
käytit
hän/se
käytti
me
käytimme
te
käytitte
he
käyttivät
passiivi
käytettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en käyttänyt
sinä
et käyttänyt
hän/se
ei käyttänyt
me
emme käyttäneet
te
ette käyttäneet
he
eivät käyttäneet
passiivi
ei käytetty

Perfekti

minä
olen käyttänyt
sinä
olet käyttänyt
hän/se
on käyttänyt
me
olemme käyttäneet
te
olette käyttäneet
he
ovat käyttäneet
passiivi
on käytetty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole käyttänyt
sinä
et ole käyttänyt
hän/se
ei ole käyttänyt
me
emme ole käyttäneet
te
ette ole käyttäneet
he
eivät ole käyttäneet
passiivi
ei ole käytetty

Pluskvamperfekti

minä
olin käyttänyt
sinä
olit käyttänyt
hän/se
oli käyttänyt
me
olimme käyttäneet
te
olitte käyttäneet
he
olivat käyttäneet
passiivi
oli käytetty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut käyttänyt
sinä
et ollut käyttänyt
hän/se
ei ollut käyttänyt
me
emme olleet käyttäneet
te
ette olleet käyttäneet
he
eivät olleet käyttäneet
passiivi
ei ollut käytetty

Find out the most frequently used verbs in Finnish.