Conjugate "kieltää" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"kieltää" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • kieltää
Preesens
finnish
  • kiellän
II-Partisiippi
finnish
  • kieltänyt

Indikatiivi

Preesens

minä
kiellän
sinä
kiellät
hän/se
kieltää
me
kiellämme
te
kiellätte
he
kieltävät
passiivi
kielletään

Preesens, negatiivinen

minä
en kiellä
sinä
et kiellä
hän/se
ei kiellä
me
emme kiellä
te
ette kiellä
he
eivät kiellä
passiivi
ei kielletä

Imperfekti

minä
kielsin
sinä
kielsit
hän/se
kielsi
me
kielsimme
te
kielsitte
he
kielsivät
passiivi
kiellettiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en kieltänyt
sinä
et kieltänyt
hän/se
ei kieltänyt
me
emme kieltäneet
te
ette kieltäneet
he
eivät kieltäneet
passiivi
ei kielletty

Perfekti

minä
olen kieltänyt
sinä
olet kieltänyt
hän/se
on kieltänyt
me
olemme kieltäneet
te
olette kieltäneet
he
ovat kieltäneet
passiivi
on kielletty

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole kieltänyt
sinä
et ole kieltänyt
hän/se
ei ole kieltänyt
me
emme ole kieltäneet
te
ette ole kieltäneet
he
eivät ole kieltäneet
passiivi
ei ole kielletty

Pluskvamperfekti

minä
olin kieltänyt
sinä
olit kieltänyt
hän/se
oli kieltänyt
me
olimme kieltäneet
te
olitte kieltäneet
he
olivat kieltäneet
passiivi
oli kielletty

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut kieltänyt
sinä
et ollut kieltänyt
hän/se
ei ollut kieltänyt
me
emme olleet kieltäneet
te
ette olleet kieltäneet
he
eivät olleet kieltäneet
passiivi
ei ollut kielletty

Find out the most frequently used verbs in Finnish.