Conjugate "lausua" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"lausua" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • lausua
Preesens
finnish
  • lausun
II-Partisiippi
finnish
  • lausunut

Indikatiivi

Preesens

minä
lausun
sinä
lausut
hän/se
lausuu
me
lausumme
te
lausutte
he
lausuvat
passiivi
lausutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en lausu
sinä
et lausu
hän/se
ei lausu
me
emme lausu
te
ette lausu
he
eivät lausu
passiivi
ei lausuta

Imperfekti

minä
lausuin
sinä
lausuit
hän/se
lausui
me
lausuimme
te
lausuitte
he
lausuivat
passiivi
lausuttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en lausunut
sinä
et lausunut
hän/se
ei lausunut
me
emme lausuneet
te
ette lausuneet
he
eivät lausuneet
passiivi
ei lausuttu

Perfekti

minä
olen lausunut
sinä
olet lausunut
hän/se
on lausunut
me
olemme lausuneet
te
olette lausuneet
he
ovat lausuneet
passiivi
on lausuttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole lausunut
sinä
et ole lausunut
hän/se
ei ole lausunut
me
emme ole lausuneet
te
ette ole lausuneet
he
eivät ole lausuneet
passiivi
ei ole lausuttu

Pluskvamperfekti

minä
olin lausunut
sinä
olit lausunut
hän/se
oli lausunut
me
olimme lausuneet
te
olitte lausuneet
he
olivat lausuneet
passiivi
oli lausuttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut lausunut
sinä
et ollut lausunut
hän/se
ei ollut lausunut
me
emme olleet lausuneet
te
ette olleet lausuneet
he
eivät olleet lausuneet
passiivi
ei ollut lausuttu

Translations (English) for "lausua"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.