Conjugate "masentua" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"masentua" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • masentua
Preesens
finnish
  • masennun
II-Partisiippi
finnish
  • masentunut

Indikatiivi

Preesens

minä
masennun
sinä
masennut
hän/se
masentuu
me
masennumme
te
masennutte
he
masentuvat
passiivi
masennutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en masennu
sinä
et masennu
hän/se
ei masennu
me
emme masennu
te
ette masennu
he
eivät masennu
passiivi
ei masennuta

Imperfekti

minä
masennuin
sinä
masennuit
hän/se
masentui
me
masennuimme
te
masennuitte
he
masentuivat
passiivi
masennuttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en masentunut
sinä
et masentunut
hän/se
ei masentunut
me
emme masentuneet
te
ette masentuneet
he
eivät masentuneet
passiivi
ei masennuttu

Perfekti

minä
olen masentunut
sinä
olet masentunut
hän/se
on masentunut
me
olemme masentuneet
te
olette masentuneet
he
ovat masentuneet
passiivi
on masennuttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole masentunut
sinä
et ole masentunut
hän/se
ei ole masentunut
me
emme ole masentuneet
te
ette ole masentuneet
he
eivät ole masentuneet
passiivi
ei ole masennuttu

Pluskvamperfekti

minä
olin masentunut
sinä
olit masentunut
hän/se
oli masentunut
me
olimme masentuneet
te
olitte masentuneet
he
olivat masentuneet
passiivi
oli masennuttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut masentunut
sinä
et ollut masentunut
hän/se
ei ollut masentunut
me
emme olleet masentuneet
te
ette olleet masentuneet
he
eivät olleet masentuneet
passiivi
ei ollut masennuttu

Translations (English) for "masentua"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.