Conjugate "mukautua" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"mukautua" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • mukautua
Preesens
finnish
  • mukaudun
II-Partisiippi
finnish
  • mukautunut

Indikatiivi

Preesens

minä
mukaudun
sinä
mukaudut
hän/se
mukautuu
me
mukaudumme
te
mukaudutte
he
mukautuvat
passiivi
mukaudutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en mukaudu
sinä
et mukaudu
hän/se
ei mukaudu
me
emme mukaudu
te
ette mukaudu
he
eivät mukaudu
passiivi
ei mukauduta

Imperfekti

minä
mukauduin
sinä
mukauduit
hän/se
mukautui
me
mukauduimme
te
mukauduitte
he
mukautuivat
passiivi
mukauduttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en mukautunut
sinä
et mukautunut
hän/se
ei mukautunut
me
emme mukautuneet
te
ette mukautuneet
he
eivät mukautuneet
passiivi
ei mukauduttu

Perfekti

minä
olen mukautunut
sinä
olet mukautunut
hän/se
on mukautunut
me
olemme mukautuneet
te
olette mukautuneet
he
ovat mukautuneet
passiivi
on mukauduttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole mukautunut
sinä
et ole mukautunut
hän/se
ei ole mukautunut
me
emme ole mukautuneet
te
ette ole mukautuneet
he
eivät ole mukautuneet
passiivi
ei ole mukauduttu

Pluskvamperfekti

minä
olin mukautunut
sinä
olit mukautunut
hän/se
oli mukautunut
me
olimme mukautuneet
te
olitte mukautuneet
he
olivat mukautuneet
passiivi
oli mukauduttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut mukautunut
sinä
et ollut mukautunut
hän/se
ei ollut mukautunut
me
emme olleet mukautuneet
te
ette olleet mukautuneet
he
eivät olleet mukautuneet
passiivi
ei ollut mukauduttu

Translations (English) for "mukautua"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.