Conjugate "muokkautua" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"muokkautua" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • muokkautua
Preesens
finnish
  • muokkaudun
II-Partisiippi
finnish
  • muokkautunut

Indikatiivi

Preesens

minä
muokkaudun
sinä
muokkaudut
hän/se
muokkautuu
me
muokkaudumme
te
muokkaudutte
he
muokkautuvat
passiivi
muokkaudutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en muokkaudu
sinä
et muokkaudu
hän/se
ei muokkaudu
me
emme muokkaudu
te
ette muokkaudu
he
eivät muokkaudu
passiivi
ei muokkauduta

Imperfekti

minä
muokkauduin
sinä
muokkauduit
hän/se
muokkautui
me
muokkauduimme
te
muokkauduitte
he
muokkautuivat
passiivi
muokkauduttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en muokkautunut
sinä
et muokkautunut
hän/se
ei muokkautunut
me
emme muokkautuneet
te
ette muokkautuneet
he
eivät muokkautuneet
passiivi
ei muokkauduttu

Perfekti

minä
olen muokkautunut
sinä
olet muokkautunut
hän/se
on muokkautunut
me
olemme muokkautuneet
te
olette muokkautuneet
he
ovat muokkautuneet
passiivi
on muokkauduttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole muokkautunut
sinä
et ole muokkautunut
hän/se
ei ole muokkautunut
me
emme ole muokkautuneet
te
ette ole muokkautuneet
he
eivät ole muokkautuneet
passiivi
ei ole muokkauduttu

Pluskvamperfekti

minä
olin muokkautunut
sinä
olit muokkautunut
hän/se
oli muokkautunut
me
olimme muokkautuneet
te
olitte muokkautuneet
he
olivat muokkautuneet
passiivi
oli muokkauduttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut muokkautunut
sinä
et ollut muokkautunut
hän/se
ei ollut muokkautunut
me
emme olleet muokkautuneet
te
ette olleet muokkautuneet
he
eivät olleet muokkautuneet
passiivi
ei ollut muokkauduttu

Translations (English) for "muokkautua"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.