Conjugate "parantua" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"parantua" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • parantua
Preesens
finnish
  • parannun
II-Partisiippi
finnish
  • parantunut

Indikatiivi

Preesens

minä
parannun
sinä
parannut
hän/se
parantuu
me
parannumme
te
parannutte
he
parantuvat
passiivi
parannutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en parannu
sinä
et parannu
hän/se
ei parannu
me
emme parannu
te
ette parannu
he
eivät parannu
passiivi
ei parannuta

Imperfekti

minä
parannuin
sinä
parannuit
hän/se
parantui
me
parannuimme
te
parannuitte
he
parantuivat
passiivi
parannuttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en parantunut
sinä
et parantunut
hän/se
ei parantunut
me
emme parantuneet
te
ette parantuneet
he
eivät parantuneet
passiivi
ei parannuttu

Perfekti

minä
olen parantunut
sinä
olet parantunut
hän/se
on parantunut
me
olemme parantuneet
te
olette parantuneet
he
ovat parantuneet
passiivi
on parannuttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole parantunut
sinä
et ole parantunut
hän/se
ei ole parantunut
me
emme ole parantuneet
te
ette ole parantuneet
he
eivät ole parantuneet
passiivi
ei ole parannuttu

Pluskvamperfekti

minä
olin parantunut
sinä
olit parantunut
hän/se
oli parantunut
me
olimme parantuneet
te
olitte parantuneet
he
olivat parantuneet
passiivi
oli parannuttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut parantunut
sinä
et ollut parantunut
hän/se
ei ollut parantunut
me
emme olleet parantuneet
te
ette olleet parantuneet
he
eivät olleet parantuneet
passiivi
ei ollut parannuttu

Translations (English) for "parantua"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.