Conjugate "roikkua" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"roikkua" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • roikkua
Preesens
finnish
  • roikun
II-Partisiippi
finnish
  • roikkunut

Indikatiivi

Preesens

minä
roikun
sinä
roikut
hän/se
roikkuu
me
roikumme
te
roikutte
he
roikkuvat
passiivi
roikutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en roiku
sinä
et roiku
hän/se
ei roiku
me
emme roiku
te
ette roiku
he
eivät roiku
passiivi
ei roikuta

Imperfekti

minä
roikuin
sinä
roikuit
hän/se
roikkui
me
roikuimme
te
roikuitte
he
roikkuivat
passiivi
roikuttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en roikkunut
sinä
et roikkunut
hän/se
ei roikkunut
me
emme roikkuneet
te
ette roikkuneet
he
eivät roikkuneet
passiivi
ei roikuttu

Perfekti

minä
olen roikkunut
sinä
olet roikkunut
hän/se
on roikkunut
me
olemme roikkuneet
te
olette roikkuneet
he
ovat roikkuneet
passiivi
on roikuttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole roikkunut
sinä
et ole roikkunut
hän/se
ei ole roikkunut
me
emme ole roikkuneet
te
ette ole roikkuneet
he
eivät ole roikkuneet
passiivi
ei ole roikuttu

Pluskvamperfekti

minä
olin roikkunut
sinä
olit roikkunut
hän/se
oli roikkunut
me
olimme roikkuneet
te
olitte roikkuneet
he
olivat roikkuneet
passiivi
oli roikuttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut roikkunut
sinä
et ollut roikkunut
hän/se
ei ollut roikkunut
me
emme olleet roikkuneet
te
ette olleet roikkuneet
he
eivät olleet roikkuneet
passiivi
ei ollut roikuttu

Translations (English) for "roikkua"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.