Conjugate "saranoida" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"saranoida" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • saranoida
Preesens
finnish
  • saranoin
II-Partisiippi
finnish
  • saranoinut

Indikatiivi

Preesens

minä
saranoin
sinä
saranoit
hän/se
saranoi
me
saranoimme
te
saranoitte
he
saranoivat
passiivi
saranoidaan

Preesens, negatiivinen

minä
en saranoi
sinä
et saranoi
hän/se
ei saranoi
me
emme saranoi
te
ette saranoi
he
eivät saranoi
passiivi
ei saranoida

Imperfekti

minä
saranoin
sinä
saranoit
hän/se
saranoi
me
saranoimme
te
saranoitte
he
saranoivat
passiivi
saranoitiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en saranoinut
sinä
et saranoinut
hän/se
ei saranoinut
me
emme saranoineet
te
ette saranoineet
he
eivät saranoineet
passiivi
ei saranoitu

Perfekti

minä
olen saranoinut
sinä
olet saranoinut
hän/se
on saranoinut
me
olemme saranoineet
te
olette saranoineet
he
ovat saranoineet
passiivi
on saranoitu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole saranoinut
sinä
et ole saranoinut
hän/se
ei ole saranoinut
me
emme ole saranoineet
te
ette ole saranoineet
he
eivät ole saranoineet
passiivi
ei ole saranoitu

Pluskvamperfekti

minä
olin saranoinut
sinä
olit saranoinut
hän/se
oli saranoinut
me
olimme saranoineet
te
olitte saranoineet
he
olivat saranoineet
passiivi
oli saranoitu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut saranoinut
sinä
et ollut saranoinut
hän/se
ei ollut saranoinut
me
emme olleet saranoineet
te
ette olleet saranoineet
he
eivät olleet saranoineet
passiivi
ei ollut saranoitu

Translations (English) for "saranoida"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.