Conjugate "stilisoida" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"stilisoida" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • stilisoida
Preesens
finnish
  • stilisoin
II-Partisiippi
finnish
  • stilisoinut

Indikatiivi

Preesens

minä
stilisoin
sinä
stilisoit
hän/se
stilisoi
me
stilisoimme
te
stilisoitte
he
stilisoivat
passiivi
stilisoidaan

Preesens, negatiivinen

minä
en stilisoi
sinä
et stilisoi
hän/se
ei stilisoi
me
emme stilisoi
te
ette stilisoi
he
eivät stilisoi
passiivi
ei stilisoida

Imperfekti

minä
stilisoin
sinä
stilisoit
hän/se
stilisoi
me
stilisoimme
te
stilisoitte
he
stilisoivat
passiivi
stilisoitiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en stilisoinut
sinä
et stilisoinut
hän/se
ei stilisoinut
me
emme stilisoineet
te
ette stilisoineet
he
eivät stilisoineet
passiivi
ei stilisoitu

Perfekti

minä
olen stilisoinut
sinä
olet stilisoinut
hän/se
on stilisoinut
me
olemme stilisoineet
te
olette stilisoineet
he
ovat stilisoineet
passiivi
on stilisoitu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole stilisoinut
sinä
et ole stilisoinut
hän/se
ei ole stilisoinut
me
emme ole stilisoineet
te
ette ole stilisoineet
he
eivät ole stilisoineet
passiivi
ei ole stilisoitu

Pluskvamperfekti

minä
olin stilisoinut
sinä
olit stilisoinut
hän/se
oli stilisoinut
me
olimme stilisoineet
te
olitte stilisoineet
he
olivat stilisoineet
passiivi
oli stilisoitu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut stilisoinut
sinä
et ollut stilisoinut
hän/se
ei ollut stilisoinut
me
emme olleet stilisoineet
te
ette olleet stilisoineet
he
eivät olleet stilisoineet
passiivi
ei ollut stilisoitu

Translations (English) for "stilisoida"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.