Conjugate "telakoitua" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"telakoitua" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • telakoitua
Preesens
finnish
  • telakoidun
II-Partisiippi
finnish
  • telakoitunut

Indikatiivi

Preesens

minä
telakoidun
sinä
telakoidut
hän/se
telakoituu
me
telakoidumme
te
telakoidutte
he
telakoituvat
passiivi
telakoidutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en telakoidu
sinä
et telakoidu
hän/se
ei telakoidu
me
emme telakoidu
te
ette telakoidu
he
eivät telakoidu
passiivi
ei telakoiduta

Imperfekti

minä
telakoiduin
sinä
telakoiduit
hän/se
telakoitui
me
telakoiduimme
te
telakoiduitte
he
telakoituivat
passiivi
telakoiduttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en telakoitunut
sinä
et telakoitunut
hän/se
ei telakoitunut
me
emme telakoituneet
te
ette telakoituneet
he
eivät telakoituneet
passiivi
ei telakoiduttu

Perfekti

minä
olen telakoitunut
sinä
olet telakoitunut
hän/se
on telakoitunut
me
olemme telakoituneet
te
olette telakoituneet
he
ovat telakoituneet
passiivi
on telakoiduttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole telakoitunut
sinä
et ole telakoitunut
hän/se
ei ole telakoitunut
me
emme ole telakoituneet
te
ette ole telakoituneet
he
eivät ole telakoituneet
passiivi
ei ole telakoiduttu

Pluskvamperfekti

minä
olin telakoitunut
sinä
olit telakoitunut
hän/se
oli telakoitunut
me
olimme telakoituneet
te
olitte telakoituneet
he
olivat telakoituneet
passiivi
oli telakoiduttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut telakoitunut
sinä
et ollut telakoitunut
hän/se
ei ollut telakoitunut
me
emme olleet telakoituneet
te
ette olleet telakoituneet
he
eivät olleet telakoituneet
passiivi
ei ollut telakoiduttu

Translations (English) for "telakoitua"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.