Conjugate "vaihtua" - Finnish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

finnish"vaihtua" conjugation

Infinitiivi
finnish
  • vaihtua
Preesens
finnish
  • vaihdun
II-Partisiippi
finnish
  • vaihtunut

Indikatiivi

Preesens

minä
vaihdun
sinä
vaihdut
hän/se
vaihtuu
me
vaihdumme
te
vaihdutte
he
vaihtuvat
passiivi
vaihdutaan

Preesens, negatiivinen

minä
en vaihdu
sinä
et vaihdu
hän/se
ei vaihdu
me
emme vaihdu
te
ette vaihdu
he
eivät vaihdu
passiivi
ei vaihduta

Imperfekti

minä
vaihduin
sinä
vaihduit
hän/se
vaihtui
me
vaihduimme
te
vaihduitte
he
vaihtuivat
passiivi
vaihduttiin

Imperfekti, negatiivinen

minä
en vaihtunut
sinä
et vaihtunut
hän/se
ei vaihtunut
me
emme vaihtuneet
te
ette vaihtuneet
he
eivät vaihtuneet
passiivi
ei vaihduttu

Perfekti

minä
olen vaihtunut
sinä
olet vaihtunut
hän/se
on vaihtunut
me
olemme vaihtuneet
te
olette vaihtuneet
he
ovat vaihtuneet
passiivi
on vaihduttu

Perfekti, negatiivinen

minä
en ole vaihtunut
sinä
et ole vaihtunut
hän/se
ei ole vaihtunut
me
emme ole vaihtuneet
te
ette ole vaihtuneet
he
eivät ole vaihtuneet
passiivi
ei ole vaihduttu

Pluskvamperfekti

minä
olin vaihtunut
sinä
olit vaihtunut
hän/se
oli vaihtunut
me
olimme vaihtuneet
te
olitte vaihtuneet
he
olivat vaihtuneet
passiivi
oli vaihduttu

Pluskvamperfekti, negatiivinen

minä
en ollut vaihtunut
sinä
et ollut vaihtunut
hän/se
ei ollut vaihtunut
me
emme olleet vaihtuneet
te
ette olleet vaihtuneet
he
eivät olleet vaihtuneet
passiivi
ei ollut vaihduttu

Translations (English) for "vaihtua"

Find out the most frequently used verbs in Finnish.