Conjugate "affischera" - Swedish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

swedish"affischera" conjugation

Infinitiv
swedish
  • affischera
Preteritum
swedish
  • affischerade
Perfekt
swedish
  • har affischerat

Indikativ

Presens

jag
affischerar
du
affischerar
han/hon/den/det
affischerar
vi
affischerar
ni
affischerar
de
affischerar

Preteritum

jag
affischerade
du
affischerade
han/hon/den/det
affischerade
vi
affischerade
ni
affischerade
de
affischerade

Perfekt

jag
har affischerat
du
har affischerat
han/hon/den/det
har affischerat
vi
har affischerat
ni
har affischerat
de
har affischerat

Pluskvamperfekt

jag
hade affischerat
du
hade affischerat
han/hon/den/det
hade affischerat
vi
hade affischerat
ni
hade affischerat
de
hade affischerat

Futurum

jag
ska affischera; kommer (att) affischera
du
ska affischera; kommer (att) affischera
han/hon/den/det
ska affischera; kommer (att) affischera
vi
ska affischera; kommer (att) affischera
ni
ska affischera; kommer (att) affischera
de
ska affischera; kommer (att) affischera

Translations (English) for "affischera"

Find out the most frequently used verbs in Swedish.