Conjugate "formalisera" - Swedish conjugation

Conjugation of have (Export PDF)

swedish"formalisera" conjugation

Infinitiv
swedish
  • formalisera
Preteritum
swedish
  • formaliserade
Perfekt
swedish
  • har formaliserat

Indikativ

Presens

jag
formaliserar
du
formaliserar
han/hon/den/det
formaliserar
vi
formaliserar
ni
formaliserar
de
formaliserar

Preteritum

jag
formaliserade
du
formaliserade
han/hon/den/det
formaliserade
vi
formaliserade
ni
formaliserade
de
formaliserade

Perfekt

jag
har formaliserat
du
har formaliserat
han/hon/den/det
har formaliserat
vi
har formaliserat
ni
har formaliserat
de
har formaliserat

Pluskvamperfekt

jag
hade formaliserat
du
hade formaliserat
han/hon/den/det
hade formaliserat
vi
hade formaliserat
ni
hade formaliserat
de
hade formaliserat

Futurum

jag
ska formalisera; kommer (att) formalisera
du
ska formalisera; kommer (att) formalisera
han/hon/den/det
ska formalisera; kommer (att) formalisera
vi
ska formalisera; kommer (att) formalisera
ni
ska formalisera; kommer (att) formalisera
de
ska formalisera; kommer (att) formalisera

Translations (English) for "formalisera"

Find out the most frequently used verbs in Swedish.